Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) 2007-2013

Zgodnie z projektem Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia (NSRO), całość środków interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w Polsce na lata 2007-2013 będzie przeznaczona na Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL).

Nadrzędnym celem Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) jest umożliwienie pełnego wykorzystania potencjału zasobów ludzkich poprzez wzrost poziomu zatrudnienia i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw i ich pracowników, podniesienie poziomu wykształcenia, zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego, wsparcie dla budowy struktur administracyjnych państwa oraz zwiększenie spójności społecznej i terytorialnej.

Termin „kapitał ludzki" przyjęto jako najpełniej oddający istotę kompleksowego wsparcia przewidzianego do realizacji w ramach Programu Operacyjnego, którego cele są ściśle związane z rozwojem kapitału ludzkiego zarówno w jego wymiarze indywidualnym jak i społecznym. Termin „kapitał ludzki" jest pojęciem oznaczającym zasób wiedzy, umiejętności oraz potencjału zawartego w każdym człowieku i w społeczeństwie jako całości, określającym zdolności do pracy, adaptacji do zmian w otoczeniu oraz możliwości kreacji nowych rozwiązań.

Łączna wielkość środków finansowych zaangażowanych w realizację Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w latach 2007-2013 wyniesie około 14,43% całości środków przeznaczonych na realizację programów operacyjnych, tj. 11 420 207 059 Euro. W ramach tej kwoty wielkość alokacji z Europejskiego Funduszu Społecznego wyniesie ok. 9 707 176 000 Euro, a wkład krajowy stanowić będzie ok. 1 713 031 059 Euro. Poziom krajowego współfinansowania został oszacowany na poziomie minimalnym, tj. 15%.

W ramach Programu około 60% alokowanych środków zostanie przeznaczonych na wsparcie realizowane przez regiony, zaś pozostałe około 40% środków będzie wdrażane sektorowo na poziomie centralnym przez odpowiednie resorty.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki składa się z 10 Priorytetów realizowanych równolegle na poziomie centralnym i regionalnym.

Priorytety realizowane centralnie

·         Priorytet I - Zatrudnienie i integracja społeczna

·         Priorytet II - Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących

·         Priorytet III - Wysoka jakość systemu oświaty

·         Priorytet IV - Szkolnictwo wyższe i nauka

·         Priorytet V - Dobre rządzenie

Priorytety realizowane na szczeblu regionalnym

·         Priorytet VI - Rynek pracy otwarty dla wszystkich

·         Priorytet VII - Promocja integracji społecznej

·         Priorytet VIII - Regionalne kadry gospodarki

·         Priorytet IX - Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach

·         Priorytet X - Pomoc techniczna

Instytucją Zarządzającą dla Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest Minister właściwy ds. rozwoju regionalnego.

Dla komponentu regionalnego PO KL w województwie podlaskim, Instytucją Pośredniczącą

jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.